[title size=”6″]MEDLIFE DA EPİLASYON[/title]

Epilasyonla bilinen her şey değişti!!!

Kliniğimizdeki tüm epilasyon cihazlarımızda kullandıgımız cilt analiz cihazımız ilecildinizin rengine ve kıl yapınıza göre hangi dozna nasıl uygulama yapılacagına dair yönlendiren son teknolojı epilasyon cihazları..

İstenmeyen Tüylere Kalıcı Çözüm

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur. Lazer epilasyon‘ da kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür. Lazer epilasyon kıl kökünü tahrip etmektedirler. Lazer enerjisi, derinin altındaki kıl köküne ulaşır. Kıl kökündeki renk hücreleri (pigment) lazer enerjisini emer. Burada yoğunlaşan lazer enerjisi çevre deri ve dokuda hasar yapmadan kıl kökünü yakar ve hasara uğrayan kıl tekrar çıkmaz ve Lazer Epilasyon etkisi ortaya çıkar. Uygulamadan sonra yanan tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Diğer bazı tüyler ise işlem sonrası 1-2 hafta içinde deriden atılır. İşlem esnasında her atışta düzinelerce kıl yanar. Böylece lazer epilasyon sırt, omuz, kollar, bacaklar ve yüz gibi geniş alanlar kısa sürede tedavi eder. Lazer Epilasyon vücutta her bölgeye anestezi gerektirmeden uygulanabilir. Meme ucu, üst dudak ve bikini bölgesi gibi hassas bölgeler bile lazer tedavisiyle kolaylıkla tedavi edilebilir. Lazer Epilasyon yöntemi istenmeyen tüylerden kurtulmak için faydalı, kolay, hızlı, güvenli ve etkili bir yöntemdir.

Tüylerinizden Geçici Olarak Değil ÖMÜR Boyu Kurtulmanızı Vaad Ediyoruz.

Medlife Estetik ve Güzellik Merkezi Antalya’da Candela N-Dyag ,Alexandrite ve Ipl Lazerlerini kullanan ilk klinik olarak şimdide bünyesinde bulundurduğu üç farklı lazerin avantajları ile sizlere, FDA (food and drug administration) ve CE (Comfomite Europeenne) onaylı Candela Alexandrita ve N-Dyag Lazer sistemleri ile Laser epilasyon artık daha kolay ve daha hızlı sonuç vermektedir.Kliniğimizdeki üç farklı laser sistemi saysinde her mevsim ve her cilt tipine epilasyon uygulaması yapıp tam bir tüysüzlük elde etmekteyiz, Candela Laserlerine Özgü DCD soğutma sistemi (kryojen soğutucu gaz) sayesinde hem cilt dokusundaki yan etkileri azaltırken yüksek enerjide çalışmazı sağlar bu sayede en az seans sayısında epilasyon uygulamaz biter, Yine candela laserlerinde seans aralarında jilet yada başka metod ile tüyleri kısaltmaya gerek yoktur,İlk seansdan itibaren cildinizde tam bir tüysüzlük seans aralarında (2 ay) hiç tüy olmaması kliniğimizin diğer avantajlarıdır.

Yapılan Diğer Uygulamalar
– Epidermal pigmente lezyonlar / *güneş lekeleri *yaşlılık lekeleri *çiller
– Kırışıklıklar.

 

buraya slider epilasyon gelecek

[title size=”4″]EPİLASYON İÇİN SUNDUĞUMUZ LAZER ALTERNATİFLERİ[/title]

SKINTEL CİLT ANALİZİ

Skintel ile Bir Saniyeden Kısa Sürede Cilt Analizi,

Skintel melanin okuyucu sayesinde cilt analiz sistemi; tüy yoğunluğu, tüy çapı, tüy rengi gibi özelliklere göre ayarlama yaptığımız için sistem otamatik olarak cilde göre olan ayarı ekranda gösterir. Ayar sonrası gelişmiş iletişim soğutma sistemine göre ısı yükselmesini engeller.

Lazer Epilasyonda önemli olan kombine tedavilerdir. Kombine tedaviler sayesinde seans sayıları en aza indirilmiş başlıca uygulamalar yapılmaktadır. Yaz aylarında dahi bronz tene etkin bir flekilde lazer uygulaması yapılmaktadır.

Bu uygulamalarımız ise

[tabs tab1=”Alexandrite Pro-U” tab2=Vectus Diode” tab3=”ND-YAG”  tab4=”IPL Lazer” ]

[tab id=1]

[title size=”4″]Alexandrite Pro-U Medlife’da[/title]

Alexandrite Lazerin diğer epilasyon yöntemlerine göre üstünlüğü nedir?

Tüm dünyada yaygın kullanımı ile elde edilen deneyimler kullandığımız alexandrite lazerin diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Kalıcı olması, yok denecek kadar az acı oluşturması, kısa sürede büyük alanlarda uygulanabilmesi, özel bakım gerektirmemesi diğer üstün özellikleridir. Lazer yönteminde her ışık atışında çok sayıda kıl kökü etkilendiği için tedavi kısa sürer. Ayrıca Lazer Epilasyon tedavi aralıklarında tüyler çıkmaz. Seans döneminden önce tüylerde uzama olursa sadece makasla kısaltma yapılmalıdır. Lazer epilasyon deri dışına çıkmamış batık tüylerde de etkilidir. Alexandirate Candella Lazer en etkin, en başarılı, en acısız ve kavuşmak istediğiniz keyfi size sunan en üst teknoljidir.

Alex pro KaIitesiyle Uygulamalarınızı Daha da İleriye Taşıyın…

Dynamic Cooling Device (DCD) soğutma sistemi sayesinde en yüksek enerji seviyelerinde bile konforlu, etkin ve güvenli epilasyon uygulamalarınızı kolayca yapabiliyoruz. Aynı zamanda hızı kesintisiz soğutucu sistemi ile en kalıcı epilasyon sonuçlarını elde etmekteyiz. Epilasyon ve aynı zamanda kırışıklık tedavileriniz için üretilmiş alexandrite pro en üstün alex teknolojisi olarak sunulmuştur. Epilasyon uygulamalarında sahip olduğumuz en iyi lazer sistemi şimdi dahada iyi…alexandrite lazer derinde olan kıl köküne dahi ulaşarak kalıcı sonuç sağlar. Lazer epilasyon asla sağlık açısından zararlı değildir. Çünkü lazer non-iyonize (iyonize olmayan enerjidir. Bu hücre
mutasyonunu etkilemediğinin göstergesidir, yalnızca kıl foliküllerini hedefler. Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek
mümkün degildir. Kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Ortalama olarak çoğunlukta 4-6 seans yeterli olabilmektedir. Herkezin vücut yapısı hormonel seviyesi
cilt tipi farklı oldugu için sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişebilir. Lazer sistemleri değerlendirildiğinde tüm dünyada yaygın kullanımı ile elde edilen
deneyimler alexandrite pro lazerin diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğunu kanıtlamıştır. En kesin ve kalıcı sonuç alabileceğiniz teknoloji alexandrite
lazer sistemidir. Çok özel soğutma sistemi ile yok denecek kadar az acı oluşturması kalıcı olması kişiye özel bakım gerektirmemeside en güzel özelliklerinden biridir.
Lazer Ne Demektir?

“Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” ın baş harflerinden oluşan İngilizce LASER kelimesinin Türkçe kullanımı “lazer”dir. Lazerler bir yönde ilerleyen ve enerji içeren yoğun bir ışık üretir.

Lazer ışığı renkli olduğu gibi renksiz olup görülmeyebilir. Görünürlük dalga boyu ile ilgilidir. Dalga boyu ve gücü lazerlerin tıbbi kullanım alanlarını belirler. Günümüzde yaygın olarak farklı tipte ve dalga boyunda lazerler tıpta lazer epilasyon ve bir çok değişik amaçlarla kullanılmaktadır.
Lazer ışını nasıl epilasyon yapar?

Lazerin epilasyon yapma mekanizması: Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını, kıldaki melanin pigmenti tarafından emilir, çevre dokuya zarar vermeden cildi geçerek seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, burada ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder.

Birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama yapılan bölge tüylerden arınır. İlk seanstan itibaren kıl sorunu yaşamazsınız. Kullandığımız cihaz cildinize dokunmadan, 2-3 cm. uzaktan atış yapacağından hiçbir hijyen kaygınız olmayacaktır.
Lazer epilasyon nedir ve kıllara nasıl etki eder?

Lazer epilasyon ile kıl kökü yok edilirken amaç seçici ısıtma yaparak yani kıl köklerindeki hücrelerin yakılarak hasara uğratılmasıdır. Kıl kökü tarafından emilen bu enerji, ısıya dönüşerek kıl kökünü tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Milisaniyeler süresinde cilde uygulanan lazer ışığı, cilde zarar vermeden geçerek kıl kökündeki pigmentlere nüfuz eder.

Tüm lazer epilasyon türleri kıl gelişiminin geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar. Kalıcı lazer epilasyon için kıl kökünün papilla denilen kısmının yok edilmesi amaçlanır. Tedavi esnasında tüylerin büyüme aşamaları olan anajen, katojen veya telojen fazda olması tedavi açısından önemlidir. Lazer ışının uygulama süresi ve dozu kişinin cilt rengi ve yapısına göre değişiklik gösterir.
Neden Lazer Epilasyon?

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerin giderilmesinde kullanılan etkili ve güvenli bir yöntemdir. Lazer epilasyon kalın tüylerin olduğu koltuk altı , kasık, bacak gibi vücut bölgelerinde tüyleri azaltmakta veya yok etmektedir. Üstelik 6-10 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 6 seansta %80-90 oranında kalıcı olarak tüyler azalmaktadır. Lazer epilasyon seansları çok vakit almaz.

Lazer epilasyon seans aralıklarında tüyler dökülür. Bir seastan diğerine kadar tüyler çıkmaz. Tekrar çıkmaya başladığında diğer seans uygulanır. Bu durum tedavi süresince çok büyük rahatlık ve temizlik sağlamaktadır.

Lazer epilasyon batık tüy sorununu kökten yok eder. Bazı kişilerde bacak, kasık bölgesinde batıktan kaynaklanan sivilceler, iltihaplar ve sonrasında izler ve lekeler oluşur. Lazer epilasyon tüyleri incelterek ve yok ederek batık tüy sorununu tedavi etmektedir. Böylece sivilce , leke ve iz problemleri de ortadan kalkmaktadır.

Kadınlarda hirsutizm denilen hormon problemlerine bağlı çene , göğüs arası ve göbek bölgesindeki kıllanmaların tedavisinde lazer epilasyon etklilidir. Bu bölgedeki tüylenmelerin tek başına ilaçla tedavisi yeterli olmamaktadır. İlaç tedavisi ile birlikte veya tek başına epilasyon tüyleri azaltmakta , inceltmekte ve yok edebilmektedir.

Böylece tüylenme problemi olan kadın hastalar fiziksel ve psikolojik olarak çok rahat etmektedirler. Hastalar her gün tüylerini almaktan kurtulmaktadırlar. Bu tüylerin cımbız, ağda ve ip gibi yöntemlerle alınması sonrasında ortaya çıkan tahriş, sivilce, batık ve leke şikayetleri kaybolmaktadır.
Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Tüyleri koyu renk olan herkese, 12 yaşından itibaren kadın ve erkeklere lazer epilasyon uygulanabilir. İstenmeyen ve bazen aşırı olabilen kıllanma için pek çok epilasyon yöntemi bulunmaktadır. Bunların içinde “Lazer Epilasyon” ağrısız kolay uygulanabilmesi ve etkili olması sebebiyle en çok tercih edilen yöntemdir.

Mükemmel sonuçlar beyaz tenli ve koyu renkte kıla sahip kişilerde alınmaktadır. Ancak cildin ve kılın rengine bağlı olarak gerekli doz ve süre ayarlamaları yapılarak aynı sonuçlar elde edilmektedir. Yine de renksiz kıla ve siyah tenli kişilere lazer epilasyon uygulanmamaktadır. Lazer epilasyon 12 yaşından itibaren koyu renkte kıla sahip herkese uygulanabilir.
Lazer Epilasyon yaptıracağınız merkezi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?
Lazer Epilasyon Uygulama

Her cilt renginde lazer epilasyon uygulanır mı?

Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengi üzerinde tüyleri koyu renk olanlardır. Son teknoloji ürünü Alexandrite tipi lazer epilasyon cihazları ile koyu cilt rengine sahip olanlar da dahil olmak üzere her cilt rengine uygulama yapılmaktadır. Bronzlaşmamak şartı ile her tüm mevsimlerde lazer epilasyon yapılabilir.

Lazer Epilasyon Tedavisi sonrasında iz kalır mı?

Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden bir kaç saat içerisinde tamamen sona ermesi gerekmektedir. Ancak aşırı hassas ciltlerde veya aşırı doz verilen ciltlerde Lazer Epilasyon sonrası hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülebilir. Bu durum 1-2 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. Ayrıca Lazer epilasyon sonrası kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon problemi bulunması gibi özel durumlarda ciltte açık veya koyu renklenmeler görülebilir.

Genel olarak bu vakalar geçicidir ve zaman içerisinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur Soğutma sistemi olmayan lazer epilasyon cihazlarında ışığın cildin üst tabakasındaki melanin pigmentlerinden de emilmesinden dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke iz kalma riski her zaman mevcuttur. Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden yanık riski azalır, çok nadiren hafif bir iz kalsa dahi zamanla tamamen geçer.med-life da kullanılan alexandrite lazerin önemli bir üstünlüğü de kalıcı iz bırakmayan lazer tipi olmasıdır.

Lazer epilasyon uygulaması sonrası cilt nasıl olmaktadır?

Lazer epilasyondan sonra cilt üzerinde, birkaç saat içerisinde geçmek üzere hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi oluşabilir.

Lazer Epilasyon Güvenli Midir?

Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan lazer son 30-40 yıldır gelişerek bir çok alanda (göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar) güvenle kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından bir yenisi de lazer epilasyondur.

Doğru vakada doğru doz seçilerek güvenli kullanım sağlanır. Lazerin epilasyon amaçlı kullanımında kanserojen etki yoktur, kimyasal bir madde veya radyasyon etkisi olmaz. Merkezimizde kullanılan FDA (Amerikan gıda ve ilaç dairesi) onaylı cihazlar ABD ‘den İngiltere’ye, Avustralya’ya kadar birçok gelişmiş ülkede kullanılmaktadır. Lazerin ürettiği enerji belirli bir dalga boyunda ışıktan oluşmaktadır.

Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışık, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Örneğin röntgen ışınları vücutta radyasyon artığı bırakmaktadır ve belirli bir zaman içerisinde çok alınırsa risk doğurabilir. Ancak lazer ışığının vücutta bıraktığı herhangi bir artık yoktur ve dolayısıyla güvenlidir; herhangi bir kanserojen etkisi yoktur. Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkisi, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.

 

[/tab]

[tab id=2]

[title size=”4″]Vectus Diode mükemmelliğe bir adım daha yaklaştırır.[/title]

Vectus Diode

En Etkili Diode Laser Sistemi ile Eşsiz Epilasyon; Vectus ile Hızlı, Etkili, Hassas ve Kalıcı Epilasyon Vectus her cilt ve tüy tipinde uygulama alanı ve kısıtlaması olmadan sadece epilasyona göre özel tasarlanmış bir sistemdir. Geniş alanlarda kısa süren hızlı uygulamalar eşit sıcaklık dağılımı ve düzgün ışın iletimi ile sizlere sunulan en yüksek konfor; safir başlıklarıyla can yakmadan, sizlerin memnuniyetini garantileyecek gelişmiş temas soğutma sistemi. Ayrıca kişideki güneş lekelerini ve bronzlaşma seviyesini skintel ile kısa sürede takip edebilme şansı.

Vectus’un Üstün Özellikleri

 • Skintel melanin analizi
 • Yüksek enerji çıkış gücü
 • Short Pulse ile kısa atım sürelerinde enerji iletimi
 • Geniş alanlarda hızlı uygulamalar için geniş spot büyüklüğü
 • En hassas uygulamalarınız için küçük spot büyüklüğü
 • Eşit sıcaklık dağılımı, düzgün ışın iletimi ile en yüksek konfor
 • Safir optik ile sarfsız, sınırsız atım

Vectus ile Hızlı, Etkili, Hassas ve Kalıcı Epilasyon 

Vectus ile, mükemmel sonuçları en kısa sürede elde ederken, hasta memnuniyetini en üst seviyede tutabilmeniz için Palomar’ın İleri Teknoloji Eklentileri ile uyumlu tasarlanmıştır.

 

 [/tab]

[tab id=3]

ND-YAG LAZER

Her cilt rengine güvenle uygulanır, ince kıllarda da etkilidir. En koyu cilt tipi Afro-Americana dahil, cilt lekelenmesine sebep olmaksızın uygulanabilir. Bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti çok azdır. Deriye lazer enerjisini gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcuttur. Uygulama esnasında ciltle teması olmadığından hijyen açısından sorun yaşanmaz. Long pulse Nd-YAG lazer, fiziki özelliklerine bağlı olarak dokuya, diğer lazerlere oranla, daha derin nüfuz edebilme kabiliyetine sahiptir. Yanık riski olmadığından yaz kış kullanılabilir. Çünkü long pulse Nd-YAG lazerler enerjilerini üst epidermal bölgede kullanmazlar. Papillaya tüm enerjilerini verirler ( Diyot ve alexandrite laserler üst epidermal bölgede melanin pigmentini hedefledikleri için koyu ciltlerde ciltteki melanin pigmentine de zarar verebilirler ve bu pigmentasyona yol açabilir ) Epilasyonda kullanılan diğer lazerler gibi selective fotothermolysis değil homojen thermolysisl yaparlar. Nd-YAG lazerler, dokuya nüfuz edebilme kabiliyetlerinden dolayı papilla’ya kadar enerjilerini taşırlar ve kılın anagen safhasında papilladaki hızlı büyüyen hücreleri termal etki ile yokederler Diğer dalgaboyundaki lazerlere oranla kıl köküne daha rahat ulaşırlar ( 7mm derinlikteki ince kıl kökleri dahil ) Bu yüzden derin folikülere sahip sırt bölgesinde kılları sadece incelten diyot lazerin aksine, Nd-YAG lazerin sırttaki ve ince kıldaki başarısı çok yüksektir.

Bu lazer tipi teknik özellikleri nedeni ile en derine inen lazer tipi olarak bilinir. Dalga boyu en uzun olan epilasyon lazeridir. Bu nedenle kılın yapısında bulunan melanin ismindeki boya maddesine az tutunur. Nd:yag lazerlerin melanine tutunması nedeni ile melanin üzerinden etkisi yok denecek kadar azdır. Melanin tarafından az tutulması nd:yag lazerlerin epilasyon etkinliğini azaltır. Fakat bu özelliği sayesinde nd:yag lazerler çok koyu tenlerde hatta zencilerde bile epilasyon amaçlı kullanılabilmektedir. Derine indiğinden dolayı nd:yag lazerler en ağrılı lazerdir. Birçok klinikte epilasyon için nd:yag lazere nadiren başvurulur. N:d: yag lazerler yüzeysel kılcal varislerin tedavisinde kullanılan en iyi lazerdir. Kılcal varislerdeki hemoglobin boya maddesine tutunur ve damarın yanmasına neden olur. Bu nedenle varis tedavisinde 5 mm’yi geçmeyen kılcal varislerin tedavisinde nd:yag lazerler tercih edilen lazerlerdir. Yine nd:yag lazerlerin q swich tipleri kısa atımlar yaparak derideki derin yerleşimli lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu lazer derine indiğinden epilasyon amaçlı kullanılırken yan etkiler açısından dikkat edilmesi gereken bir lazerdir.

Nd YAG LAZER Her cilt rengine güvenle uygulanır

İnce kıllarda da etkilidir. En koyu cilt tipi Afro-Americana dahil, cilt lekelenmesine sebep olmaksızın uygulanabilir. Bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yoktur. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti çok azdır. Deriye lazer enerjisini gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcuttur. Uygulama esnasında ciltle teması olmadığından hijyen açısından sorun yaşanmaz

Long pulse Nd-YAG lazer

 • Long pulse Nd-YAG lazer, fiziki özelliklerine bağlı olarak dokuya, diğer lazerlere oranla, daha derin nüfuz edebilme kabiliyetine sahiptir.
  Epidermisteki hiçbir kromofora yakalanmaz. Hedef melanin değil kıl köküdür. Bu yüzden ince kıl kalın kıl, veya kıl rengi farketmez. Açık tenli ciltlerin yanında koyu ciltlere de uygulanabilir lazerlerdir (özellikle cilt tipi III-VI başarısı literatürde çok bahsedilir).
 • Yanık riski olmadığından yaz kış kullanılabilir. Çünkü long pulse Nd-YAG lazerler enerjilerini üst epidermal bölgede kullanmazlar. Papillaya tüm enerjilerini verirler ( Diyot ve alexandrite laserler üst epidermal bölgede melanin pigmentini hedefledikleri için koyu ciltlerde ciltteki melanin pigmentine de zarar verebilirler ve bu pigmentasyona yol açabilir )
 • Epilasyonda kullanılan diğer lazerler gibi selective fotothermolysis değil homojen thermolysisl yaparlar.
 • Nd-YAG lazerler, dokuya nüfuz edebilme kabiliyetlerinden dolayı papilla’ya kadar enerjilerini taşırlar ve kılın anagen safhasında papilladaki hızlı büyüyen hücreleri termal etki ile yokederler
 • Diğer dalgaboyundaki lazerlere oranla kıl köküne daha rahat ulaşırlar ( 7mm derinlikteki ince kıl kökleri dahil ) Bu yüzden derin folikülere sahip sırt bölgesinde kılları sadece incelten diyot lazerin aksine, Nd-YAG lazerin sırttaki ve ince kıldaki başarısı çok yüksektir.
 • Diğer lazerler daha çok cilt üzerindeki kıllara enerjilerini bırakırlar bu yüzden de kıl köküne inemezler. Siyah kıllar incelmeye başladığında veya kıl rengi kahverengi ve sarı olduğunda kıldaki melanin azaldığından sonuç almak zorlaşır.
 • Long pulse Nd-YAG lazerlerin, en sorunlu bölgeler olarak anılan yüz bölgesi ve sırtta en başarılı lazerler oldukları literatürde de belirtilmektedir.

[/tab]

[tab id=4]

EPILIGHT ve IPL Lazer

İnsan cildi ışığa geçirgendir.Işık içinden geçtiği dokuda hiçbir etki bırakmaz.Kıl ise ışığı geçirmez. çünkü içinde bol miktarda bulunan melanin pigmenti ısı oluşturan fotonları emer. Emilen fotonlar ısı enerjisine dönüşerek kılı ısıtır. Isınan kıl folikülü ise harap olur.Fotoepilasyon sistemi laser, radyasyon ve UV gibi zararlı güneş ışınları içermeyen yoğunlaştırılmış bir ışın tedavisidir ve vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan istenmeyen tüylerin yok edilmesinde kullanılmaktadır.
Fotoepilasyon Nasıl kullanılmaktadır ?

İlk olarak uygulama alanına soğuk jel sürülmekte sonra ışın bu alana uygulanmaktadır. Fotoepilasyon uygulaması, cilde gerilmiş ambalaj lastiğinin çarpmasına benzeyen bir duygu verir. Bu duygu asla, vücuda iğne sokulması veya elektrik akımı verilmesi şiddetinde rahatsızlığa neden olmaz. Işın hedef olarak tüy köklerini seçer ve etki alanındaki belki onlarca tüyün aynı anda yok olmasını sağlamaktadır. Daha sonra jel silinerek tüylerin çoğunluğunun dökülmesi sağlanmakta kalanlar ise 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden dökülmektedir.
1-1.5 aylık bir dönem sonucunda her seferinde %20 %30 oranında seyrelmiş ve incelmiş olarak çıkar. Başarı oranı %85 olup sonuç alınamayan durumlar genelikle tedavi edilmemiş hormonel aktivitelerdeki sapmalar, kılların aşırı ince ve açık renk olması gibi durumlardır. Bu nedenle anormal kıllanma durumlarında horman tetkiklerinin yapılmasında yarar vardır.

Hamileler güneş yada solaryum ile bronzlaşmış kişiler ve çok koyu tenliler dışında 7 den 70 e her çinsten kişiye uygulanabilmektedir. Güneş yada solaryumla aşırı bronzlaşan kişiler ise ancak 4-6 hafta sonra tedaviye alınabilmektedir.
Tedavi öncesi ve sonrası hiç bir özel bakıma gerek yoktur. Banyo, makyaj, parfüm kısıtlamaz. yaz aylarında hastalardan güneşten korunmaları ve nemlendiriciler kullanmaları istenmektedir.Ciltte hafif kızarma ve şişme gibi kısa süreli yan etkiler görülebilir. Fakat tüm bu yan etkiler geçicidir.

Tedavi sonrası; Ciltte hassasiyet yoksa makyaj yapılabilinir. Uygulamayı takip eden bir kaçgün cilde daha hassas davranmakta fayda vardır. Aşırı sıcak banyo, lifle sürtme veya saç kurutma makinesi kullanmaktan kaçınılmalı. Uygulama sonrasında yüksek faktörlü ve yağ içermeyen güneş koruyucular kullanmanızı önermekteyiz (en az 30 SPF)Lazer, yaklaşık 10 yıldır güvenle kullanılmakta olup, bilimsek araştırmalar yapılarak, sistemin sonradan ortaya çıkabilecek bir yan etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Son yıllarda gelişmiş teknolojinin kozmetik dermatolojiye kazandırdığı en büyük yeniliklerden biriside IPL cihazıdır.İPL cihazının kullanıldığı yerler;

 • İstenmeyen tüylerin dökülmesinde,
 • Cilt gençleştirmede,
 • Cilt lekelerinde,
 • Varis, hemajiom, telenjaktazi gibi damar lezyonlarında,

Intensive Pulse Light
IPL tedavisinde flash lambasından yoğunlaştırılmış görünürbir ışık üretilir. IPL cerrahi olmayan bir tedavi yöntemidir. örümcek benler (spider anjiom), doğumsal damar lekeleri, bacaklardaki varisler, hafif sivilceler, çiller ve güneş lekeleri, yüz çizgi ve kırışıklıkları bu yöntemle tedavi edilebilir. IPL cilt gençleştirme tedavisinde de kullanılır, bu işlem fotorejuvenasyon olarak bilinir ve tedavi için birkaç seans gerekir. Epilasyon tedavisinde eğer kıllar koyu renkli ise etkili bir yöntemdir.

IPL nasıl etklili olur?

IPL sistemilaserin etki mekanizması ile etkisini gösterir. Derideki hedef doku tarafından ışık enerjisi emilir. Emilen ışık dokuda ısı enerjisine dönüşür ve hedef doku böylece tahrip olur. IPL sistemleri laser sistemlerinden farklı olarak tek bir dalga boyunda ışık yaymak yerine, değişik bir çok dalga boyunda (farklı renkte) ışık üretirler. Bir çok IPL sisteminin ışığın belli dalga boylarını filtre eden filtreleri vardır ki; böylece hedef dokuya gerekli olan dalga boyu ayarlanabilir. Bu da enerji seviyelerini çok yükseltmeden hedef dokuda enerjinin yoğunlaşmasını sağlar.

IPL tedavisi nonablatif resurfacing (deriyi soymadan yenileme) yöntemidir ve derinin üst tabakası olan epidermisi etkilemeden derinin orta tabakası olan dermisi hedefler. Sonuçlarlaser ile soyma işlemi kadar belirgin değildir, çünkülaserle yapılan işlemlerde deri orta tabakaya kadar soyulur. IPL tedavisinin avantajı zaman kaybına neden olmamasıdır ki; işlem sonrasında hastalar hemen günlük aktivitelerine dönebilirler.
Lazer Epilasyon’da kullanımı

İstenmeyen tüylerin tedavisinde kullanılır. Kılda bulunan melanin pigmenti tarafından IPL enerjisi emilir ve kıl kökü harap olarak kıl dökülür, tekrarlayan seanslarda kıllar kalıcı olarak kaybolur. IPL açık renkli tüylere etkili değildir.IPL Lazer ile istenmeyen tüyler yok edilir

Lazer sistemlerinden çıkan belli dalga boyundaki ışık, kıl köklerinde yer alan ve melanin denilen bir madde tarafından tutulur. Böylece kıl kökünde ısı meydana gelir ve kıl kökü yanarak tahrip olur. Bu kıl kökünden bir daha kıl çıkmaz.

İşlem nasıl yapılır?

Tedavi öncesi yapılan muayenede doktorunuz size işlem hakkında açıklamalarda bulunur. Doktorunuz cildinizzdeki düzelmenin ne oranda olacağı ve sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağı konusunda size bilgi verecektir. IPL tedavisi normalde zor birbir işlem değildir. İşlem bu konuda eğitim almış teknisyen tarafından kolaylıkla yürütülebilir.

İşlemden önce ve sonrasındaki birkaç gün epilasyon yapılan bölgenin bronzlaşmak için uzun süreli güneşe maruz kalınmamalıdır.
Genellikle gerekli olmamakla birlikte topikal anestezik kremler kullanılabilir.
Soğuk jeller tedavi esnasında cilde sürülebilir,
IPL’in pürüzsüz cam başlığı deri düzeyine değdirilir ve tedavi edilecek bölgeye atış yapılabilir.
Tedavi genellikle kısa sürer. 3-4 haftada bir uygulanan 6-10 seans istenen sonucu genellikle verir.
Tedavi sonrası hastalar hemen günlük yaşamlarına dönebilirler.
Tedavi esnasında hastalar koruyucu gözlükler kullanmalıdır. Diğer yöntemlerle kıyaslandığında IPL tedavisi daha az ağrılıdır. IPL’in verdiği his daha çok lastik çarpmasına benzer, fakat bazı kişiler bu duygudan rahatsız olabilir.

Ipl Lazer Tedavi Ettiği Durumlar

 

IPL Lazer sistemi yoğunlaştırılmış ışık atımları kullanarak non-invazif bir şekilde ciltte melanin’i azaltır. Işık enerjisi bilgisayar kontrollü bir başlık aracılığıyla atımlar şeklinde uygulanır. IPL tedavisinden sonra, tedavi edilen lezyon kademeli olarak solar ve sonunda da yok olur.
Hangi durumları IPL Lazer sistemi tedavi eder?

 • Çiller
 • Yaşlılık lekeleri (Lentigolar)
 • Güneş lekeleri (Solar Lentigolar)
 • Doğum lekeleri (Cafe au lait macules)

Pigmente lezyonlar ise,

ciltte melanositlerin çoğalmasıyla oluşur. Melanositler “melanin” yapan hücreleri içerir ve melanin de koyu ciltten sorumlu maddedir.
Uygulamanın yapılmaması gereken durumlar;

 • Antikoagülan (pıhtılaşmayı önleyen) ilaçların kullanımı
 • Kontrol altına alınamayan hormonal bozukluklar
 • Keloid skar hikayesi
 • Tedavi bölgesinde aktif herpes simpleks (uçuk) enfeksiyonu
 • Güneşe hassasiyet yapan ilaç veya bitki kullanımları
 • Güneşle tetiklenen cilt hastalığı
 • Son 3-4 haftada aşırı güneşe veya solaryuma maruz kalma

Hangi durumları IPL Lazer sistemi tedavi eder?
Tüm tedavi yöntemleri gibi IPL tecrübeli kişiler tarafından yapılınca yan etkiler en az seviyede görülecektir. 1955 yılından beri uygulanan bu yöntem ile günümüze dek onbinlerce kişi tedavi edilmiştir

Oluşabilecek olası yan etkiler

Hassasiyet, eritem (kızarıklık) ve ödem tedaviden sonra 2-24 saat içinde gelişebilir. en sık görülen yan etkidir. Tedaviden sonra 48 saat içinde güneş yanığına benzer bulgular (yanma, acı, tahriş) İçi su dolu kabarcıklar ve kabuklanma oluşabilir
Renk değişiklikleri (açık ve koyu renkli)
Aşırı şişme (ödeme bağlıdır ve en fazla 7 günde geçer)
Ciltte berelenme (mavi-mor renkli çürükler, genelde 5-10 günde geriler)

IPL lazer tedavi sonrası(yazın uygulama)

Lazer Epilasyon ve İpl in yaz aylarında yapılması;

İPL uygun modda kullanıldığı taktirde ve epilasyondan sonra uygun güneşten koruyucular kullanıldığı sürece yazın lazer uygulamasının hiçbir sakıncası yoktur.

IPL Lazerle tedavi

IPL lazer sistemi, ince damarlanmalar için cerrahi olmayan, güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir. Işık enerjisi atımlar şeklinde hedef damara yönlendirilir ve damar tarafından emilir. Damardaki ısı emilimi “thermocoagulation” (tıkanma) ile sonuçlanır, kademeli olarak da bu damar vücut tarafından emilir.

Tedavide neler olur?

Öncelikle doktorumuz tedavi edilecek damarları belirler. Genellikle önce daha büyük damarlar tedavi edilir. Genellikle sorunsuz geçen bu tedavide rahatsızlık ya yok ya da çok azdır. Atış sonrasında bazı hastalarımız geçici ve hafif bir yanma hissi duyabilmektedirler.

Tedavi ne kadar sürer?
Çoğu hastada birinci veya ikinci tedaviden sonra belirgin iyileşme görülür. Yine de yeni damarlanmalar oluşabilir ve tam tedavi için daha fazla seans gerekebilir. Bu seanslar genelde üç – dört hafta aralarla yapılır. Şarap lekeleri, hemanjiomlar ve bacaktaki damarlanmalar IPL tedavileri ile çok tatminkar sonuçlar verirken dört ile sekiz tedavi seansı gibi uzun bir tedavi gerektirebilir.

Tedavi sonrasıııda neler olur?

Tedavi sonrasında tedavi edilen alanda oluşabilecek morluklar genelde ilk haftadan sonra kaybolur. Kabarcık veya kabuklanma genelde görülmez. Bacak damarlarındaki tedavinin başarısı için çok sıcak banyo veya aşırı egzersizden kaçınmak gerekmektedir. Tedavi sonrası genellikle günlük hayatınıza devam edebilirsiniz ancak ilk 24 saat için aşırı egzersizden kaçınmak önemlidir.

Yüzümüz, eller ve kollar vücudumuzda yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerlerdir çünkü çevresel faktörlere en çok maruz kalan bölgelerdir. Güneş ve doğal yaşlanma prosesi siyah noktalar ve güneş lekelerinin oluşmasına katkıda bulunurlar.
Yaşlılık lekeleri ve çiller pigmente lezyonlardır. Bunların bazıları tıbbi olarak sorun yaratmasa da, insanlar doğal güzelliklerini bozan bu durumlardan kurtulmak istemektedirler.
Gelişmiş IPL Lazer teknolojisi doktorunuzun pek çok iyi huylu pigmente (koyulaşmış) lezyondan muayenehane ortamında acısız, güvenli ve etkin şekilde tedavi etmesine imkan sağlamaktadır.
IPL ile kılcal damar ve leke tedavisi

 • Damarsal deri hastalıkları

Kılcal damar genişlemeleri, doğumsal damar lekeleri ve varisler tedavi edilebilir.Kanda bulunan hemoglobin adlı kırmızı pigment (boya maddesi) tarafından emilen ışık, derinin diğer dokuları tarafından emilmeden, sadece damar dokusu tarafından emilir ve damarları harap eder.

 • Telenjektazi ve damarsal lezyonların tedavisi;

Cilt yüzeyinin hemen altında anormal damarlanmalar cilde kırmızı bir renk verir ve damarsal lezyonlar olarak adlandırılırlar.Her yıl milyonlarca kadın ve erkek göze hoş görünmeyen ince damarlanmalar (Spider venus) ve ağrılı varikoz venler (varis) için tedavi aramaktadırlar. İnce damarlanmalar veya telenjiektaziler daha çok yüz veya uyluk’ta görülen küçük, kırmızı, mavi veya mor renkte kan damarlarıdır.
Varikoz venler çap olarak daha büyük olup, genelde kabarık ve mavimsi görünümdedir.Bunlar ciddi damarsal bozukluklarla bağlantılı olabileceğinden doktorunuz tarafından ciddi şekilde değerlendirilmelidir

 • Koyu renkli lekeler

Yaşlılık ve güneş lekeleri, çiller, doğumsal bazı kahverenkli lekeler, melasma dediğimiz gebelik lekeleri tedavi edilebilir. Deri yüzeyinde bulunan ve deriyi boyayan melanin denen pigment tarafından emilen ışık renk bozukluğunu oluşturan melanini ısıtır ve harap eder.
IPL’in yan etkisi var mıdır?

Yan etkiler genellikle minimaldir ve aşağıda sıralanmıştır:

Tedavi esnasındaki ağrı soğutma sistemleri ve lokal anestezik kremlerin uygulanması ile azaltılabilir.
Uygulamadan hemen sonra deri pembe bir renk alır.
Hafif güneş yanığında olduğu gibi kızarıklık, soyulma ve şişlik görülebilir ve bu bir kaç saat sürebilir.
Nadiren deri enerjiyi fazla emerse su toplaması oluşabilir.
Bazen pigment (boya) hücrelerinin hasarlanması açık veya koyu renkli lekeler oluşabilir. Beyaz lekeler nadiren kalıcı olabilir.
Tedavi olan alanda kıllar ortadan kalkabilir.
Hastaların % 10’da morarma gelişebilir.

Fotoepilasyon (IPL) nedir?

Bu yöntemin etki mekanizması lazer ile benzerdir. IPL tedavisinde yoğunlaştırılmış atımlı ışık kaynağı kullanılır. Kullanılan farklı filtreler ile ışığın dalga boyu değiştirilebilir. Lazerde tek dalga boyu kullanılırken IPL yönteminde farklı dalga boyları kullanılır. Böylece farklı deri ve kıl tiplerinde farklı seçenekler uygulanabilir.

 

[/tab]

[/tabs]

[sharing tagline=”Paylaşmak için” title=”Medlife’ın Epilasyon Programları” link=”http://mlifec.com/hizmetlerimiz/epilasyon” description=”Medlife’da epilasyon” backgroundcolor=””][/sharing]